09-06-2014

W sobotę 7 czerwca br. odbył się w Rzeszowie 5. Interaktywny Piknik Wiedzy „Dzień Odkrywców” organizowany przez Stowarzyszenie Explores. Kilkadziesiąt namiotów rozstawionych w okolicach rzeszowskiej RARR oraz Zamku Królewskiego o łącznej powierzchni 800 m2 przyciągało najmłodsze pokolenie atrakcyjnymi formami eksperymentów naukowych.

Poprzez nieformalną edukację Stowarzyszenie Explores, wspólnie z rzeszowskimi uczelniami, firmami wysokich technologii z regionu, a także innymi instytucjami zajmującymi się edukacją nieformalną z całego kraju, propaguje sensoryczny model przekazywania wiedzy. Głównym celem Stowarzyszenia jest utworzenie w Rzeszowie klasycznego centrum nauki specjalizującego się w doświadczalnym modelu edukacji dzieci i młodzieży.

Współorganizatorem oraz partnerem organizacyjnym „Dnia Odkrywców” było Polskie Radio Rzeszów oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Pośród Firm i instytucji, które prezentowały się  na 5. Interaktywnym Pikniku Wiedzy oraz sponsorowały tegoroczną imprezę znalazły się m.in.: Centrum Badan Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Kanał TV Discovery Science, Miasto Rzeszów, Kuchnia Molekularna – Jean Bos, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Polskie Towarzystwo Rakietowe, TVP Info, Muzeum Skamieniałości i Minerałów – Dubiecko, Centrum Nauki „Eksperymentarium” z Łodzi, Centrum Badan Ziemi i Planet GeoPlanet, Województwo Podkarpackie, WSK PZL Rzeszów, PZL-Mielec Sikorsky, Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów i wiele innych. Łącznie ponad  80. sponsorów i parterów projektu.

Firmy z korporacji UTC utworzyły wspólne stoisko, które oprócz autorskich eksperymentów uatrakcyjniły: symulator lotu z zakładu w Mielcu, MEGA blok rysunkowy, na którym powstawały obrazy samolotów oraz GIGA klocki dla przyszłych konstruktorów i konstruktorek. Nasza Firma zaprezentowała w tym roku „przyciągający program” oparty na eksperymentach z dziedziny magnetyzmu i elektromagnetyzmu.

„Zespól Odkrywców AeroPower ” przygotował dla najmłodszych eksperymenty, w których główną rolę odegrały magnesy neodymowe. Stoisko mocno przyciągało – jak się okazało nie tylko najmłodszych. Tajemna wiedze  dotycząca  „lewitującego bączka” chcieli posiąść również Ci starsi uczestnicy Pikniku. Z wielkim zaciekawieniem podpytywali naszych Pracowników o kulisy prezentowanych sztuczek. Na stoisku pojawił się magnetyczny jeż, „wędrujące” opiłki metalu, mini silniczki zasilane bateryjką, magiczne wahadełka, lecz największą atrakcją okazał się  elektryczny tor przeszkód z nagrodami. Kolejka do namiotu Pratt & Whitney AeroPower nie miała końca. Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które przygotowały stoisko naszej Firmy podczas 5. Pikniku „Dzień Odkrywców” oraz zapewniły mu pełen sukces w postaci uśmiechu na twarzach dzieci!

Lista aktualności
Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów jest częścią korporacji United Technologies (UTC) zrzeszającej Firmy z branży lotniczej i przemysłowej. Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów jest liderem w zakresie projektowania, produkcji oraz napraw pomocniczych jednostek zasilających APU (Auxilary Power Unit). Firma została zarejestrowana pod nazwą Hamilton Sundstrand Poland Sp. z o.o. (HSP) 8 grudnia 2009 r. Obecnie jest w trakcie zmiany nazwy na aktualnie używaną nazwę brandingową Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów.