01-10-2019

W dniach 20-21 września na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena odbył się Podkarpacki Festiwal Nauki - jedna z największych imprez popularnonaukowych w Polsce, w którym nasza firma, jako sponsor, wzięła czynny udział. Ideą wydarzenia była przede wszystkim popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także krzewienie wśród młodych zainteresowania politechnicznymi kierunkami kształcenia.

Podkarpacki Festiwal Nauki organizowany jest przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Od 2015 roku środowiska naukowe starają się przekonać uczestników wydarzenia, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka!

Podczas pierwszego dnia Festiwalu, dzieci i młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych miały okazję dotknąć nauki i wciągnąć się w jej ekscytujący świat, zaś sobota, 21 września była dniem otwartym dla wszystkich chętnych.

Uczestnicy imprezy mieli szansę uczestniczyć w niezwykłych pokazach i wykładach naukowych prowadzonych przez ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych. Podczas Festiwalu można było eksperymentować na stanowiskach naukowych, zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, a także doświadczenia chemiczne i fizyczne. Ponadto uczestnicy mogli poznać tajniki kuchni molekularnej oraz odkryć naukowymi prawami, w jaki sposób iluzjoniści tworzą swoje magiczne triki. Specjalnym gościem drugiego dnia Festiwalu był Piotr Kosek - Astrofaza, popularyzator astronomii i znany youtuber. A to tylko niektóre z atrakcji, które miały udowodnić, że nauka wcale nie jest nudna.

W pierwszym dniu Festiwalu, wydarzeniem towarzyszącym był międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly, organizowany w ramach projektu o tej samej nazwie. Należy już na wstępie podkreślić, że sponsorem zawodów jest firma Pratt&Whitney Rzeszów. W konkursie na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, rywalizowały finałowe drużyny z Hiszpanii, Portugalii i Polski. Odbyło się także spotkanie prezentujące projekt i materiały szkoleniowe dla uczniów i nauczycieli stworzone w ramach Learn&Fly (STEM Kit) oraz przewodnika po karierze lotniczej w trzech krajach partnerskich (Careeres Kit). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.
Miłym akcentem był również sobotni wieczór festiwalowy, przygotowany specjalnie dla zaproszonych gości. Na zakończenie imprezy zaprezentowali się iluzjonista Roman Słomka, półfinalista 10. edycji „Mam Talent” oraz trio muzyczne „The ThreeX”, którzy z lekkim przymrużeniem oka podeszli do tematu nauki.

Lista aktualności
Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów jest częścią korporacji United Technologies (UTC) zrzeszającej Firmy z branży lotniczej i przemysłowej. Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów jest liderem w zakresie projektowania, produkcji oraz napraw pomocniczych jednostek zasilających APU (Auxilary Power Unit). Firma została zarejestrowana pod nazwą Hamilton Sundstrand Poland Sp. z o.o. (HSP) 8 grudnia 2009 r. Obecnie jest w trakcie zmiany nazwy na aktualnie używaną nazwę brandingową Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów.